دانشگاه های یونان

یونان یکی از کشورهای اروپایی است که در زمینه فرهنگ و تمدن قدمتی دیرینه دارد. این کشور در شرق اروپا و در شبه جزیره بالکان قرار گرفته که با کشورهای ترکیه، آلبانی، مقدونیه و بلغارستان مرز مشترک دارد. سابقه آموزش در یونان به دوران باستان این تمدن برمی‌گردد و آکادمی‌های این کشور، در تاریخ نیز زبان زد هستند. امروزه نیز یونان مقصد دانشجویان بین‌المللی گشته و از کشور ما نیز، افرادی برای تحصیل به آنجا می‌روند. یکی از نکاتی که باید برای تحصیل در خارج از ایران به آن توجه داشت، شناخت دانشگاه‌های کشور مقصد است.

معرفی بهترین دانشگاه‌های یونان

یونان پس از فائق آمدن نسبی به بحران اقتصادی و بازسازی سیستم اقتصادی‌اش، بدل به یکی از مقاصد مهاجران ایرانی شده است. ممکن است کسانی قصد مهاجرت از راه تحصیل را داشته باشند یا این‌که فرزندان‌شان، در آنجا به سن ورود به دانشگاه برسند. شرایط تحصیلی در دانشگاه های یونان به گونه‌ای است که افراد می‌توانند با انتخاب مناسب، از آینده خود یا فرزندانشان آسوده خاطر باشند. اگرچه شهریه دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان بوده یا در نهایت بسیار پایین است، اما عموم آموزش‌ها به زبان یونانی است. البته رشته‌هایی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، اما تعداد آن‌ها بسیار محدود است. در ادامه به معرفی تعدادی از دانشگاه های برتر یونان خواهیم پرداخت.

دانشگاه فنی ملی آتن

دانشگاه فنی ملی آتن یا به اختصار NTU، یکی از قدیمی‌ترین و باکیفیت‌ترین مؤسسات آموزشی در کشور یونان است. پلی‌تکنیک آتن در سال ۱۸۳۶ و به‌عنوان یک مدرسه آموزشی فنیِ دولتی، در قلب ناحیه شهری آتن تأسیس گردید. دانشگاه فنی ملی آتن که یکی از دانشگاه های معروف یونان است، در منطقه تاریخی آتیک واقع شده و همواره دارای جمعیت زیادی از دانشجویان بوده است. در این مؤسسه آموزشی عالی، برنامه‌های معتبر آموزشی در زمینه‌های مختلفی در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود. دانشجویان، این برنامه‌های آموزشی را در دانشکده‌های نه‌گانه پلی‌تکنیک یونان می‌آموزند که عبارتند از: دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده مهندسی شیمی، دانشکده مهندسی دریا، دانشکده مهندسی عمران، دانشکده معماری، دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، دانشکده مهندسی کشاورزی، دانشکده معدن و دانشکده ریاضی. این مؤسسه آموزشی ۱۸۵ساله در زمینه پذیرش دانشجو قدری سخت‌گیر است و از طریق آزمون ورودی، صلاحیت متقاضیان را می‌سنجد. هم‌اکنون دانشگاه فنی ملی آتن، دارای ۸٬۵۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی و ۱٬۵۰۰ دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری است که ۱۴۰ دستیار علمی، ۷۰۰ پرسنل دانشگاهی و ۲۶۰ کارشناس فنی به آن‌ها خدمت می‌رسانند.

دانشگاه ارسطو

هنگامی که به معرفی دانشگاه های یونان پرداخته می‌شود، یکی از اولین گزینه‌ها دانشگاه ارسطو شهر تسالونیک است. این دانشگاه که بزرگ‌ترین دانشگاه کشور یونان و شبه‌جزیره بالکان نیز محسوب می‌شود، در سال ۱۹۲۵ و به‌عنوان دانشگاهی دولتی تأسیس شد. موقعیت این دانشگاه در فاصله ۵۵ کیلومتری شرق شهر تسالونیک است و وسعت آن به بیش از ۲۳۰٬۰۰۰ مترمربع می‌رسد؛ البته ناگفته نماند که برخی از ساختمان‌های اداری و نیز فضای آموزشی مربوط به دانشگاه ارسطو، خارج از این محوطه وسیع قرار دارد. همچنین این دانشگاه یک شعبه در شهر سرس (واقع در استان مقدونیه مرکزی) دارد که توسط وزارت آموزش، تحقیقات و امور مذهبی یونان به رسمیت شناخته شده است. این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه‌های هنر و علوم‌انسانی، تجارت و علوم اجتماعی، زبان و فرهنگ، پزشکی و سلامت، مهندسی و علوم و تکنولوژی اقدام به پرورش دانشجو می‌کند. این خدمات آموزشی در دانشکده‌های کشاورزی، آموزش‌وپرورش، هنرهای زیبا، دندانپزشکی، مهندسی، فنی، دامپزشکی، پزشکی، فلسفه، علوم، جنگل‌ها و منابع طبیعی و دانشکده قانون، اقتصاد و علوم سیاسی انجام می‌گیرد. برای ورود به این دانشگاه علاوه بر سوابق تحصیلی متقاضی، نمرات آزمون ورودی نیز بسیار تأثیرگذار خواهد بود و البته دانشجویان بین‌المللی نیز، می‌توانند درخواست پذیرش دهند. از دیگر امکاناتی که دانشگاه ارسطو در اختیار دانشجویان می‌گذارد می‌توان به کتابخانه، اقامتگاه و امکانات ورزشی اشاره کرد.

دانشگاه پاتراس

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های یونان، دانشگاه پاتراس است که سومین دانشگاه بزرگ این کشور نیز محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۹۶۴ تأسیس شد که هم‌اکنون بیش از ۲۵٬۰۰۰ دانشجو و هزار دانشجوی بین‌المللی را در خود جای داده است. یکی از اولویت‌های این مؤسسه آموزشی فراهم آوردن محیط مطبوع، ایمن و چندفرهنگی است که سبب جذب دانشجویان بین‌المللی شده است. هم‌اکنون این دانشگاه علاوه بر محوطه اصلی، در آگرینیو، مسولونگی، اژیون، پیرگوس و آمالادا نیز دارای شعبه است و دانشجویان در دپارتمان‌های علوم کشاورزی، اقتصاد و تجارت، مهندسی، توانبخشی، سلامت، علوم‌انسانی و اجتماعی و علوم طبیعی تحصیل می‌کنند.

دانشگاه ملی و کاپادیستری آتن

در لیست دانشگاه های یونان، نام دانشگاه ملی و کاپادیستری آتن همواره می‌درخشیده است. تاریخ تأسیس این دانشگاه به ۱۸۳۷ می‌رسد که همین امر سبب شده، به‌عنوان اولین دانشگاه یونان دوران مدرن لقب بگیرد. دلیل نام‌گذاری این دانشگاه، به تفکیکی که در بازه سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۳۲، در آن رخ‌داده است، برمی‌گردد. در این سال‌ها دانشگاه به دو بخش دانشگاه ملی و کاپادیستری تقسیم شده بود که پس از ۲۲ سال، دوباره این دو بخش با هم ادغام شدند. این دانشگاه از بخش‌های آموزشی و زیرگروه‌های مختلفی تشکیل شده است که این بخش‌ها عبارتند از: توسعه کشاورزی، تغذیه و پایداری زمین؛ آموزش؛ علوم سلامت؛ تربیت‌بدنی؛ الاهیات؛ علوم طبیعی؛ حقوق؛ اقتصاد و علوم سیاسی، و در نهایت فلسفه. دانشجویان این گروه‌های آموزشی در دو پردیس آلیسیا و زوگرافو تحصیل می‌کنند که تعداد آن‌ها به بیش از ۶۹٬۰۰۰ دانشجو می‌رسد.

دانشگاه کرت

برخلاف لیست دانشگاه های یونان که تا اکنون معرفی شد، دانشگاه کرت مؤسسه آموزشی نسبتاً جوانی محسوب می‌شود و تأسیس آن به سال ۱۹۷۳ برمی‌گردد. این دانشگاه دولتی در منطقه رتیمنون واقع شده که تلاقی‌گاه فرهنگ باستانی یونان، با جهانی مدرن است. دانشگاه کرت همچنین دارای پردیسی در منطقه هراکلیون نیز هست و در هر دو پردیس، رشته‌های گروه‌های مختلف آموزشی ارائه می‌شوند. هم‌اکنون این دانشگاه دارای بیش از ۱۳٬۰۰۰ دانشجو است و از این تعداد بیش از ششصد نفر دانشجوی بین‌المللی هستند. این مؤسسه آموزش عالی دارای ۵۵۷ عضو هیأت علمی است که در دانشکده فلسفه، دانشکده علوم اجتماعی، علوم اقتصادی و سیاسی، دانشکده آموزش، دانشکده علوم و مهندسی و دانشکده پزشکی مشغول به آموزشِ دانشجویان هستند.

لیست دانشگاه‌های برتر یونان به تفکیک شهرها

یکی از مسائل مهمی که در انتخاب دانشگاه نیز تأثیرگذار است، محل دانشگاه مورد نظر است. شهرهای بزرگ‌تر، طبیعتاً گران‌‌تر هستند و ممکن است پرداخت این هزینه مازاد برای دانشجویان سخت باشد. از طرف دیگر نیز، ممکن است کسانی دنبال امکانات بیشتر شهری باشند و مسئله بر سر هزینه نیست. در نتیجه این عوامل، در ادامه به تفکیک دانشگاه‌های یونان بر اساس شهر پرداخته‌ایم. شهر آتن: دانشگاه فنی ملی آتن، دانشگاه اقتصاد و تجارت آتن، دانشگاه ملی و کاپادیستری آتن، کالج آمریکایی یونان و دانشگاه پانتیون شهر تسالونیک: دانشگاه ارسطو، دانشگاه مقدونیه و دانشگاه بین‌المللی هلنیک شهر پاتراس: دانشگاه پاتراس شهر رتیمنون: دانشگاه کرتثبت دیدگاه
نظرات کاربران