سوالات متداول درباره ي يونان

بله! قطعا. بر خلاف تصور بعضی از افراد که فکر میکنند کشور یونان یک کشور ضعیف با اقتصادی نامناسب و حضور پناهندگان زیاد است اما باید به اطلاعتون برسونیم که در واقعیت اینطور نیست! یونان کشوری بسیارزیبا، دموکرات با مردمانی خونگرم بوده و اقتصاد یونان از سال ۲۰۱۶ رو به رشد و پایدار است. در حال حاضر شانزدهمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا است و در شهرهای بزرگی مانند آتن و تسالونیکی آنطوری که در اخبار میشنوید پناهنده وجود ندارد و پناهنگان در چندین جزیره مشخص در یونان نگهداری می شوند.

واحد پول کشور یونان چیست؟

از آنجاییکه یونان عضو ثابت و از اعضای قدیمی اتحادیه اروپا است واحد پول آن یورو است و کلیه معاملات در این کشور با یورو انجام می گردد.

آیا برای سفر به یونان ویزا لازم است؟

بله. یونان در اتحادیه اروپا و در حوزه شنگن قرار گرفته لذا برای سفر به این کشور نیاز به دریافت ویزای شنگن دارید.

چطور میتوان ویزای یونان گرفت؟

از آنجاییکه برای ویزای یونان میبایست درخواست ویزای شنگن بدهید نیاز است تا مدارک شغلی و مالی کامل داشته باشید. داشتن تاریخچه سفر قوی در پاسپورت از جمله داشتن ویزای شنگن به اروپا، ویزای آمریکا، انگلیس و یا کانادا در موفقیت در دریافت ویزای یونان بسیار تاثیرگزار است.

راه های اخذ اقامت کشور یونان چیست؟

در حال حاضر دو نوع اقامت کشور یونان بسیار پرطرفدار است و از سراسر دنیا اتباع غیر اروپایی برای دریافت این نوع از اقامت ها برای ورود به اتحادیه اروپا اقدام می کنند.

اول، اقامت تمکن مالی یونان که اقامتی موقت است که هر دو سال تمدید می شود و دوم، اقامت دائم از طریق خرید آپارتمان در یونان که اقامتی دائم و یک سرمایه گذاری امن و مطمئن است و پس از ۷ سال به پاسپورت یونان ختم می شود.

برای اقامت تمکن مالی یونان چه مدارکی لازم است؟

این نوع اقامت یک اقامت موقت ۲ ساله است که هر دو سال تمدید می شود. با این اقامت اجازه سفر و تردد آزادنه به 27 کشور عضو اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزای شنگن رو داری. برای امکان سنجی در خصوص اخذ این نوع ویزا به مدارک بانکی و شغلی متقاضی نیاز است.

چقدر پول میبایست در حساب یونان برای اقامت تمکن مالی این کشور سپرده کرد؟

طبق قانون جدید اقامت تمکن مالی، فرد متقاضی میبایست مبلغ ۴۸ هزار یورو و به ازاء هر فرد از خانواده مبلغ 10۰۰۰ یورو در حساب سرپرست خانواده یا متقاضی اصلی واریز شود تا اقامت تمکن مالی اعطا گردد. به عنوان مثال اگر خانواده ای ۴ نفره باشد جمع مبلغ واریزی به حساب سرپرست خانواده در بانک یونان مبلغی معادل ۴۸ هزار یورو (سرپرست) بعلاوه 20 هزار یورو (بابت 2 نفر از اعضا خانواده) جمعا مبلغ 6۵ هزار یورو میبایست واریز گردد.

آیا با خرید آپارتمان به ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار یورو هم اقامت یونان تعلق میگیره؟

خیر! طبق قانون گلدن ویزای یونان، فرد متقاضی میبایست آپارتمانی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار یورو معامله و خریداری نماید تا مشمول دریافت کارت اقامت دائم کشور یونان برای خود و خانواده خود باشد.

آیا پدر مادر فرد متقاضی و پدر مادر همسرش نیز میتوانند اقامت دائم یونان بگیرند؟

بله! یکی از محسنات اقامت دائم یونان این است که نه تنها فرد متقاضی و خانواده و فرزندان زیر ۲۱ سالش با خرید یک آپارتمان می توانند اقامت دائم یونان را بگیرند بلکه پدر مادر فرد سرمایه گزار و پدر مادر همسر وی نیز می توانند با همان خرید کارت اقامت دائم یونان را دریافت کنند. یعنی با خرید ۱ آپارتمان ۳ خانواده اقامت دائم این کشور را می گیرند!

آیا با وجود داشتن کارت اقامت یونان، برای سفر به کشورهای اروپایی از ایران نیاز به دریافت ویزای شنگن است؟

خیر! از آنجاییکه یونان جزو کشورهای عضو اتحادیه اروپا است همراه داشتن کارت اقامت این کشور به منزله اجازه ی فرد برای سفر و تردد در کل کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزای شنگن است.

هزینه زندگی در یونان چگونه است؟

در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، زندگی در یونان ارزانتر و مقرون به صرفه تر است. هزینه های اصلی در یونان شامل اجاره مسکن، خورد و خوراک و هزینه برق و گاز مصرفی است.

آیا یونان برای زندگی امن است؟

آتن به عنوان پایتخت یونان یکی از امن ترین شهرهای اروپایی است. آمار جرم و جنایت در این شهر به نسبت شهرهای دیگر اروپایی بسیار پایین است.

آیا تحصیل در مدارس یونان رایگان است؟

بله! تحصیل برای بچه ها در مدارس دولتی یونان کاملا رایگان است. دروس در مدارس دولتی در یونان به زبان یونانی تدریس می شود.

کیفیت و رنکینگ دانشگاه های یونان در چه رتبه ای است؟

یونان دارای دانشگاه ها و مراکز علمی بسیار قوی با رنکینگ بالا در اروپا و جهان است. دانشگاه ملی آتن، دانشگاه فنی، دانشگاه امریکایی در آتن، دانشگاه تسالونیکی از جمله دانشگاه های ممتاز در یونان هستند.

آیا افتتاح حساب بانکی در یونان آسان است؟

افتتاح حساب بانکی در یونان به عنوان یک کشور اروپایی که تابع قوانین بانک مرکزی اروپاست برای برخی از ملیت ها دشوار است.

ثبت دیدگاه
نظرات کاربران