هزینه ی زندگی در فرانسه

افراد زیادی از دیگر کشورها با انگیزه های گوناگونی چون استفاده تحصیل عالی رایگان، شرایط کاری مناسب، آمار پایین جرم و جنایت، امکانات و خدمات رفاهی بالا و … قصد زندگی و اقامت در فرانسه را دارند. بی شک یکی از مهم‌ترین مسائلی که افراد برای مهاجرت به فرانسه با آن مواجه اند میزان هزینه زندگی در فرانسه است. در این کشور نیز مانند دیگر کشورها بسته به نحوه زندگی افراد، شهر و محلی که در آن اقامت دارند متفاوت است.

آشنایی با هزینه‌ های زندگی در فرانسه

اگر فکر می‌کنید که هزینه زندگی در فرانسه، به‌ خصوص در شهرهای بزرگ این کشور بالاست، باید به خاطر داشته باشید که فرانسه یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد. از سوی دیگر مردم کشور فرانسه در یک رفاه بسیار زیادی زندگی می‌کنند و دسترسی بسیار مناسبی به‌تمامی امکانات اجتماعی موردنیاز برای زندگی را دارند. تخمین زده می‌شود که هزینه زندگی در کشور فرانسه برای یک خانواده ۴ نفره حدوداً ۳۰۰۰ یورو در ماه، البته بدون احتساب کرایه‌ خانه، خواهد بود. این هزینه به‌صورت میانگین برای یک فرد مجرد ماهیانه ۸۰۰ یورو بدون اجاره خواهد بود. بااین‌ وجود گزارش‌ها حاکی از این است که ۲۱ درصد از مردم فرانسه در وضعیت فقر پولی یا محرومیت مادی و اجتماعی قرار دارند. خانواده‌های تک والدی جز خانواده‌هایی هستند که بیشتر از همه در معرض خطر فقر قرار گفته‌اند. بااین‌ وجود، اگر شما بتوانید یک موقعیت شغلی مناسب در این کشور به دست بیاورید، درآمد شما می‌تواند هزینه زندگی در فرانسه را به‌صورت کامل پرداخت کند.


هزینه زندگی در فرانسه به تفکیک مسکن و خوراک و خدمات

یکی از مهم‌ترین مواردی که بر روی هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه تأثیرگذار است، هزینه‌های مسکن خواهد بود. بسته به اینکه تصمیم داشته باشید تا یک خانه را در این کشور خریداری کنید و یا اینکه یک مسکن را برای خود اجاره کنید، هزینه‌های شما متفاوت خواهد بود. همچنین این هزینه‌ها بسته به اینکه شما تصمیم دارید در کدام‌ یک از شهرهای این کشور زندگی کنید نیز می‌ تواند بسیار متفاوت باشد. هزینه‌های زندگی در فرانسه، در شهرهای کوچک متفاوت است. برای مثال، در شهر کوچک انسی (Annecy) می‌توان گفت که هزینه‌های اجاره آپارتمان‌ها معمولاً کمتر از 500 یورو در ماه می باشد. اما هزینه‌های معیشت روزمره، مانند خرید مواد غذایی و حمل و نقل عمومی، نیز ممکن است به بودجه روزانه خانواده‌ها آسیب برساند. مهم است که در نظر داشت که فرانسه همچنان یکی از کشورهای جذاب برای زندگی و کار است با زیبایی‌های طبیعی و فرهنگ غنی، اما مدیریت دقیق بودجه ضروری است تا زندگی در این کشور برای شما با آرامش همراه باشد. هزینه زندگی در فرانسه به طور میانگین برای هر شخص حدود ۱۲۰۰ یورو تا ۱۸۰۰ یورو می‌باشد. هزینه مسکن به عنوان یکی از عمده‌ ترین هزینه زندگی در فرانسه مانند هر کشور دیگری به شهر و منطقه ­ای که در آن اقامت دارید وابسته است. ولی در حالت کلی برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه در فرانسه باید بین ۸۱۷ تا ۱۷۱۸ یورو پرداخت که این رقم در شهرهای کوچک­تر کمتر خواهد بود.

هزینه‌ های اجاره در فرانسه

اگر به دنبال یک آپارتمان در مرکز شهرهای فرانسه هستید، باید بدانید که هزینه‌های بالایی را باید پرداخت کنید. همچنین هزینه زندگی در فرانسه بسته به تعداد اتاق‌های خواب ملک موردنظر شما می‌تواند تغییر کند. کاملاً طبیعی است اگر قیمت یک آپارتمان ۳ خوابه نسبت به یک آپارتمان یک‌خوابه در این کشور بیشتر باشد. اگر می‌خواهید تا در هزینه‌های مسکن خودتان صرفه‌جویی کنید، می‌توانید به‌جای زندگی در مرکز شهر، زندگی در حومه شهر را تجربه کنید. برای مثال قیمت اجاره یک آپارتمان یک‌ خوابه در مرکز شهر پاریس، حداکثر ۱۸۰۰ یورو در هرماه خواهد بود. اگر تعداد اتاق‌ خواب‌های شما افزایش پیدا کند، این قیمت نیز به‌ سادگی بیشتر خواهد شد. شهر لیون یکی از ارزان‌ ترین شهرها برای اجاره مسکن است و شما می‌توانید با ماهیانه حدود ۶۰۰ تا ۱۲۵۰ یورو یک آپارتمان یک‌خوابه و با ۱۲۵۰ تا ۳۰۰۰ یورو، یک آپارتمان ۳ خوابه را اجاره کنید. بخش زیادی از هزینه زندگی در فرانسه بدون شک صرف هزینه‌ های خوردوخوراک در این کشور می‌شود. البته عوامل زیادی می‌تواند بر روی هزینه‌های مواد غذایی شما تأثیرگذار باشد. برای مثال خرید از مغازه‌ های تخصصی به‌جای فروشگاه‌ های زنجیره‌ ای بزرگ‌تر یا سوپرمارکت‌ های فرانسوی، می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های زندگی در این کشور شود. هزینه خوراک در فرانسه برای هر فرد ماهانه چیزی حدود ۵۰۰ یورو می ­باشد که این رقم را آشپزی در منزل می ­توان کاهش داد.به‌ صورت متوسط خانواده‌های فرانسوی حدود ۳۸۵ یورو در ماه را برای تهیه خواروبار و غذا خوردن در خارج از منزل هزینه می‌کنند. برای مثال یک وعده غذایی دونفره در یک رستوران خوب به‌صورت کلی ۶۰ یورو هزینه دارد.هزینه شارژ ماهیانه در حدود ۷۰ تا ۱۰۰ یورو می‌باشد که هزینه تلفن و اینترنت هم در این مقوله گنجانده شده است. هزینه حمل و نقل در فرانسه به شهر محل سکونت شما بستگی دارد. هزینه حمل و نقل می ­تواند در حدود ۱۰۰ یورو باشد. به طور کلی هزینه زندگی در فرانسه برای هر نفر به طور میانگین بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو در ماه خواهد بود. البته این نکته حائز اهمیت است که این رقم برای فردی است که تنها زندگی می کند و این رقم برای افراد خانواده که با هم در یک خانه زندگی می­ کنند به ازای هر فرد پایین ­تر خواهد بود. برای مثال هزینه زندگی در فرانسه برای یک خانواده دو نفره بین ۲۴۰۰ تا ۳۶۰۰ یورو خواهد بود. در ادامه قیمت برخی لوازم و مواد غذایی را به تفکیک بیان کرده ایم.

هزینه قبوض داخلی فرانسه

یکی دیگر از هزینه‌هایی که باید برای هزینه زندگی در فرانسه لحاظ شود، هزینه پرداخت قبوض در این کشور است. هزینه‌های اولیه آب و برق در این کشور مانند سایر کشورهای اروپایی بوده و به‌صورت متوسط حدود ۱۸۰ یورو در ماه برای یک آپارتمان ۸۵ مترمربعی خواهد بود. از مهم‌ترین خدماتی که در این زمینه وجود دارد می‌توان به خدمات آب، گرمایش و سرمایش، برق و جمع‌آ وری زباله اشاره کرد. در شهرهای کوچک‌تر در جنوب فرانسه به لطف آب‌وهوای مطبوع در تمامی فصول سال، قبض آب وبرق می‌تواند ارزان‌تر از این هم باشد. میانگین هزینه برق در فرانسه ۰.۱۳ یورو به ازای هر کیلووات/‌ساعت است که از میانگین اتحادیه اروپا با ۰.۲۲ یورو، پایین‌تر است. همچنین هزینه‌های اینترنت در فرانسه نیز نسبی بوده و بسته‌های اولیه در این کشور با قیمت ۲۰ تا ۳۰ یورو در ماه شروع خواهند شد. اگر تلویزیون داشته باشید، باید هزینه مجوز سالانه آن به قیمت ۱۳۸ یورو را نیز در لیست هزینه زندگی در فرانسه بگنجانید.

هزینه تحصیل در فرانسه

یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در کشور فرانسه، وجود یک سیستم آموزشی بسیار قدرتمند در این کشور است. هر کودک باید تا سن ۱۶ سالگی به مدرسه رفته و دولت فرانسه تمامی هزینه‌های آن، به‌جز برخی از وسایل مدرسه و سفرهای علمی را پرداخت خواهد کرد. سیستم آموزشی فرانسه بسیار سخت‌گیرانه و سخت‌کوشانه است؛ اما می‌تواند برای تربیت و آموزش کودکان بسیار مفید باشد.

مثالی از هزینه های زندگی در فرانسه

- قیمت یک عدد نان برای دو نفز در یک روز ۱.۲۵ یورو می‌باشد. - قیمت یک فنجان کاپوچینو ۲.۶۸ یورو می‌باشد. - قیمت یک مک دونالد ۹ یورو می‌باشد. - قیمت یک کیلو پنیر ۱۶ یورو می‌باشد. - قیمت یک کیلو سیب زمینی ۱.۷۵ یورو می‌باشد. - قیمت دوازده عدد تخم مرغ ۴.۲۸ یورو می‌باشد. - قیمت یک پوند استیک ۷.۵۵ یورو می‌باشد. - قیمت یک پوند سینه مرغ ۴.۶۶ یورو می‌باشد. - قیمت یک وعده غذا در رستوران معمولی ۱۸ یورو می‌باشد. - قیمت یک وعده غذا در رستوران­های فست فودی حدود ۱۰ یورو می‌باشد. - قیمت یک بسته سیگار ۱۰ یورو می‌باشد. - قیمت یک عنوان روزنامه ۲ یورو می‌باشد. - قیمت یک عدد تمبر پست ۵ یورو می‌باشد. - قیمت یک عدد بلیت سینما ۱۰ یورو (برای دانشجویان ۷ یورو) می‌باشد. - قیمت ورودی موزه لوور ۱۵ الی ۱۷ یورو می‌باشد. - قیمت یک و نیم لیتر آب ۱.۶۵ یورو در ماه می باشد. - قیمت باشگاه ۳۳.۲۹ یورو در ماه می باشد. - قیمت اینترنت ۲۸.۵۷ یورو در ماه می باشد. - قیمت یک پوند پیاز ۰.۸۸ یورو می باشد. - قیمت یک بلیت رفت و برگشت پاریس- لیل با (قطار فوق العاده سریع) 50 یورو می‌باشد. - قیمت یک لیتر بنزین بدون سرب ۱.۵۰ یورو می‌باشد. - قیمت یک شب اقامت در هتل دو ستاره ۷۰ یورو می‌باشد. - قیمت یک شب اقامت در هتل معمولی ۴۶ یورو می‌باشد. - قیمت کالاهای خانگی برقی مثل مایکروفر ۸۰۰/۹۰۰ وات ۱۱۹ یورو می‌باشد. - قیمت جاروبرقی بین ۷۰ تا ۲۰۰ یورو می‌باشد. - قیمت اتو بین ۵۰ تا ۱۲۲ یورو می‌باشد. - قیمت تلویزیون صفحه تخت ۴۰ اینچ، ۳۳۳ یورو می‌باشد. - قیمت دستگاه پخش دیجیتال بین ۷۰ تا ۲۱۰ یورو می‌باشد.

ثبت دیدگاه
نظرات کاربران