ویزای آمریکا

ویزای توریستی آمریکا چیست؟

ویزای توریستی آمریکا یا Visitor Visa یک ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت کوتاه‌ مدت (حداکثر شش ماه) در این کشور است. البته همین ابتدا باید یادآوری کنیم که مدت ‌زمان اقامت با این ویزا به آفیسر کنسولگری بستگی دارد و در بدو ورود شما مشخص می‌شود.

نحوه درخواست برای اخذ ویزای توریستی

در اینجا چند مرحله برای اخذ ویزای توریستی آمریکا وجود دارد. شما این مراحل را باید به ترتیب طی کرده و درخواست خود را به سفارت یا کنسولگری آمریکا در شهر خود (یا کشور همسایه) ارائه دهید.

تکمیل اپلیکیشن ویزا به صورت آنلاین

اپلیکیشن ویزای غیرمهاجرتی آمریکا، فرم DS-160، را پرینت گرفته و بعد از تکمیل، آن را با خود برای مصاحبه‌ی حضوری بیاورید. شما باید عکس خود را حین تکمیل این فرم آپلود کنید.

تعیین وقت سفارت آمریکا

شما باید برای مصاحبه ویزای خود در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور (یا کشور همسایه) خود وقت بگیرید. می‌توانید مصاحبه خود را در سفارت یا کنسولگری دیگر ایالات متحده برنامه ریزی کنید، اما توجه داشته باشید که واجد شرایط بودن برای ویزا در خارج از کشور محل زندگی شما ممکن است دشوارتر باشد.

زمان انتظار برای قرارهای مصاحبه بسته به مکان، فصل و دسته ویزا متفاوت است، بنابراین باید زودتر برای ویزای خود اقدام کنید. زمان انتظار مصاحبه را برای مکانی که در آن درخواست می‌کنید مرور کنید:

زمان تخمینی انتظار برای وقت مصاحبه ویزای غیر مهاجرتی در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده را بررسی کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی آمریکا

قبل از مصاحبه ویزای خود مدارک مورد نیاز زیر را جمع آوری و آماده کنید:

• گذرنامه معتبر برای سفر به ایالات متحده ، پاسپورت شما باید حداقل شش ماه بیشتر از مدت اقامت شما در ایالات متحده معتبر باشد (مگر اینکه طبق توافقات خاص کشور معاف شده باشد).

• درخواست ویزای غیر مهاجرتی، صفحه تایید فرم .DS-160

• رسید پرداخت هزینه درخواست، اگر قبل از مصاحبه خود ملزم به پرداخت هستید.

• عکس ، هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160 عکس خود را آپلود خواهید کرد. اگر آپلود عکس ناموفق بود، باید یک عکس چاپ شده در قالب توضیح داده شده در شرایط عکس بیاورید.

• ممکن است مدارک اضافی مورد نیاز باشد.برای مثال، اسناد درخواستی اضافی ممکن است شامل شواهد زیر باشد:

• هدف از سفر شما،

• قصد شما برای ترک ایالات متحده پس از سفر

• توانایی شما برای پرداخت تمام هزینه‌های سفر (تمکن مالی)

• شواهدی مبنی بر اشتغال و/ یا روابط خانوادگی شما ممکن است برای نشان دادن هدف سفر و قصد شما برای بازگشت به کشورتان کافی باشد. اگر نمی‌توانید تمام هزینه‌های سفر خود را پوشش دهید، ممکن است شواهدی نشان دهید که شخص دیگری برخی یا تمام هزینه های سفر شما را پوشش می‌دهد.

توجه: متقاضیان ویزا باید براساس اقامت و روابط متقاضی در خارج از کشور، به جای تضمین خانواده و دوستان ایالات متحده، واجد شرایط باشند. برای درخواست ویزای بازدید کننده نیازی به دعوت نامه یا اظهارنامه پشتیبانی نیست. اگر می‌خواهید برای مصاحبه خود یک دعوت نامه یا سوگند نامه پشتیبانی همراه داشته باشید، لطفاً به یاد داشته باشید که این یکی از عواملی نیست که در تعیین صدور یا رد ویزا استفاده می‌شود.

مصاحبه برای اخذ ویزای توریستی آمریکا

یک افسر کنسولی با شما مصاحبه می‌کند تا مشخص کند آیا شما واجد شرایط دریافت ویزای بازدید هستید یا خیر. شما باید ثابت کنید که طبق قوانین ایالات متحده شرایط لازم برای دریافت ویزا را دارید.

در طول مصاحبه، شما انگشت‌نگاری نیز خواهید شد. این برای این خواهد بود که شما بتوانید برای گواهی عدم سوءپیشینه به افسر مهاجرتی کمک کنید. آن‌ها معمولا در طول مصاحبه شما گرفته می‌شوند، اما این بر اساس مکان متفاوت است.

پس از مصاحبه ویزای شما، افسر کنسولی ممکن است تشخیص دهد که درخواست شما نیاز به پردازش اداری بیشتری دارد. در صورت لزوم افسر کنسولی به شما اطلاع خواهد داد.

پس از تایید ویزا، ممکن است لازم باشد هزینه صدور ویزا را بپردازید و ترتیبی برای بازگرداندن پاسپورت و ویزا انجام دهید.

زمان جواب ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا حدود 21 روز کاری زمان می‌برد تا صادر شود. ممکن است برای بازگشت پاسپورت شما به خانه (با پست یا از هر طریق دیگر)، دو الی سه روز کاری دیگر نیز این زمان، طول بکشد.

تغییر وضعیت برای ویزای توریستی آمریکا

اگر برنامه‌های شما در زمان اقامت در ایالات متحده تغییر کند (به عنوان مثال، با یک شهروند ایالات متحده ازدواج می‌کنید یا پیشنهاد کار دریافت می‌کنید)، ممکن است بتوانید از طریق خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) درخواست تغییر وضعیت غیر مهاجر خود را به دسته دیگری بدهید.

اطلاعات تکمیلی:

فردی که دارای ویزای بازدید کننده (B1/B2) است، مجاز به کار در ایالات متحده نیست.

هیچ تضمینی برای صدور ویزا وجود ندارد. تا زمانی که ویزا نگرفته‌اید، برنامه‌های سفر نهایی را انجام ندهید یا بلیط نخرید.

ویزای معتبر ایالات متحده در پاسپورت منقضی شده هنوز معتبر است. ویزا تا تاریخ انقضای آن اعتبار دارد مگر اینکه لغو شود. اگر در پاسپورت منقضی شده ویزای معتبر دارید، آن را از گذرنامه منقضی شده خود حذف نکنید. می‌توانید از ویزای معتبر خود در پاسپورت منقضی شده خود به همراه گذرنامه معتبر جدید برای سفر و پذیرش به ایالات متحده استفاده کنید.

ویزای توریستی برای مقاصد پزشکی

اگر به دنبال درمان پزشکی در ایالات متحده هستید، افسر کنسولی ممکن است مدارک بیشتری را در مصاحبه ویزای شما بخواهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

* تشخیص پزشکی توسط یک پزشک بومی آمریکایی، توضیح ماهیت بیماری و دلیل نیاز به درمان در ایالات متحده.

* نامه‌ای از یک پزشک یا مرکز پزشکی در ایالات متحده، مبنی بر اینکه آن‌ها مایل به درمان بیماری خاص شما هستند و جزئیات طول و هزینه پیش بینی شده درمان (از جمله هزینه‌های پزشکان، هزینه‌های بستری در بیمارستان، و تمام هزینه‌های مربوط به پزشکی) را بیان می‌کند.

* اثبات اینکه هزینه‌های حمل و نقل، پزشکی و زندگی شما در ایالات متحده پرداخت خواهد شد. این ممکن است به شکل صورت حساب بانکی یا سایر صورت‌های درآمد / پس‌انداز یا رونوشت‌های تایید شده اظهارنامه مالیات بر درآمد باشد (خواه مال شما باشد یا شخص یا سازمانی که هزینه درمان شما را پرداخت می‌کند).

ویزای توریستی آمریکا برای کارمندان شخصی یا داخلی (B-1)

شما می‌توانید برای کار در ایالات متحده به عنوان کارمند شخصی یا داخلی برای کارفرمای خود در شرایط محدود جهت اخذ ویزای بازدید کننده B-1 درخواست دهید. در صورتی که کارفرمای شما:

یک شهروند ایالات متحده که یک خانه دائمی ‌دارد یا در یک کشور خارجی مستقر است، اما به طور موقت از ایالات متحده بازدید می‌کند یا به ایالات متحده منصوب شده است.

تمدید ویزای توریستی در آمریکا

چه برای اولین بار درخواست دهید یا ویزای خود را تمدید کنید، از همان فرآیند درخواست استفاده خواهید کرد (لطفاً نحوه درخواست را در بالا مرور کنید). برخی از متقاضیانی که به دنبال تمدید ویزای خود در کلاس‌های ویزا هستند، ممکن است واجد شرایط معافیت از مصاحبه (IW) باشند که به افراد واجد شرایط اجازه می‌دهد بدون مصاحبه حضوری توسط افسر کنسولی ایالات متحده برای تمدید ویزا اقدام کنند.

رد ویزای توریستی آمریکا

همانطور که گفتیم، قانون ایالات متحده معمولاً متقاضیان ویزا را ملزم می کند که توسط یک افسر کنسولی در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده مصاحبه کنند. پس از بررسی اطلاعات مربوطه، بر اساس استانداردهای تعیین شده در قوانین ایالات متحده، درخواست تأیید یا رد می شود.

در حالی که اکثریت قریب به اتفاق درخواست‌های ویزا تایید می‌شوند، قوانین ایالات متحده استانداردهای زیادی را تعیین می‌کند که تحت آن درخواست ویزا ممکن است رد شود. درخواست ممکن است به دلایل زیر رد شود:

• افسر کنسولی تمام اطلاعات مورد نیاز برای تعیین اینکه آیا متقاضی واجد شرایط دریافت روادید است را ندارد.

• متقاضی واجد شرایط دسته‌ی ویزایی نیست که برای آن درخواست کرده است.

• اطلاعات بررسی شده نشان می‌دهد که متقاضی در محدوده یکی از دلایل عدم پذیرش یا عدم صلاحیت قانون قرار می گیرد. اقدامات فعلی و/ یا گذشته متقاضی، مانند فعالیت‌های مواد مخدر یا مجرمانه، ممکن است متقاضی را واجد شرایط دریافت ویزا نکند.

روش‌های افزایش شانس اخذ ویزای توریستی آمریکا

- اشتغال به کار

شاغل بودن به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر ویزای توریستی آمریکا را دریافت کنید. طول مدتی که یک جا کار می‌کنید، ‌نوع شغلی که دارید و درآمدتان نیز بر شانس شما تاثیر می‌گذارد.

- تعهدات خانوادگی

تعهدات خانوادگی (مثلا والدینی که بچه‌هایشان در ایران می‌مانند) و … می‌تواند شانس شما را برای اخذ ویزای توریستی آمریکا بالاتر ببرد.

- املاک و مستغلات

کسانی که خانه و زمین و ملک‌های زیادی در ایران دارند و سرمایه‌ی زیادی را در این کشور ایجاد کرده‌اند،‌ طبیعتا شانس بیشتری برای اخذ ویزای توریستی آمریکا دارند.

- مشارکت‌های اجتماعی

نشان‌دادن اسناد و مدارکی که ثابت می‌کند شما اخیرا در فعالیت‌های اجتماعی خاصی در جامعه‌ی خود شرکت داشته‌اید، شانس شما در اخذ ویزای توریستی آمریکا را بالاتر می‌برد. این می‌تواند به شما کمک کند تا افسر کنسولگری را متقاعد کنید که از شرکت در فعالیت‌های اجتماعی مربوط به ایران که در هیچ کشور دیگری برگزار نمی‌شود، خوشحال هستید و قصد بازگشت به مملکتتان را دارید.

- سابقه سفر

اگر اخیرا به کشوری سفر کرده‌اید و اخذ ویزای آن سخت بوده اما به کشور خود بازگشته‌اید، قطعا شانس بیشتری برای اخذ ویزای توریستی آمریکا دارید. چون می‌توانید به افسر ثابت کنید که شما یک جهانگرد هستید و قصد اخذ اقامت دائم ندارید.

ثبت دیدگاه
نظرات کاربران