يونان

یونان کشوری واقع در جنوب شرقی اروپا و در جنوب شبه‌جزیره بالکان است و مهد تمدن غرب شناخته می‌شود. بسیاری از افراد یونان را با فلاسفه بزرگ، بازی‌های المپیک، جزایر بی‌شمار، دریاها و جزایر شگفت‌انگیز آن می‌شناسند. مساحت یونان ۱۳۱۹۵۷ کیلومترمربع بوده و نقطه اتصال سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا به شمار می‌رود؛ همچنین از شمال با کشورهای بلغارستان، آلبانی و مقدونیه همسایه است. کشور ترکیه نیز در شرق یونان واقع است و دارای مرز زمینی از طریق شهری به نام ادرنه با یونان است. دریای اژه در جنوب و شرق یونان قرار دارد و دریای یونان نیز در قسمت غربی یونان واقع شده است. یونان در ناحیه‌ای کوهستانی قرار دارد و تنها ۲۸ درصد از زمین‌های یونان قابل کشت هستند.

محل قرارگیری یونان تأثیر بسزایی در توسعه این سرزمین داشته است. یک‌پنجم مساحت یونان را جزایر آن تشکیل می‌دهند و مساحت کل آن از نظر اندازه با انگلیس قابل مقایسه است. یونان بین ۱۲۰۰ تا ۶۰۰۰ جزیره داشته و بر اساس سایزی که دارند شمرده می‌شوند؛ در این میان بین ۱۶۶ تا ۲۲۷ جزیره آن افراد سکونت دارند. بعضی از جزایر شرقی یونان فقط چند مایل با سواحل ترکیه فاصله دارند. همچنین، درگذشته به دلیل خشک بودن مناطق وسیعی از یونان، جمعیت زیادی به گوشه‌وکنار جهان مهاجرت می‌کردند و امروزه یونانیان فراوانی در مناطق مختلف جهان ساکن هستند.

یونان باستان کجاست؟

به دوره تاریخی یونان از حدود 1200 سال قبل از میلاد تا قرن پنجم میلادی گفته می شود. این دوره زمانی را می توان به سه دوره تقسیم کرد:

 دوره مینوسی (2700-1400 قبل از میلاد): این دوره تاریخی را می توان به دلیل پیشرفت های فرهنگی و هنری یونان باستان، از جمله اکتشافات باستانی در کرت، متمایز کرد.

 دوره میسنی (1400-1100 قبل از میلاد): این دوره تاریخی را می توان به دلیل ظهور فرهنگ های پیشرفته در یونان، از جمله تمدن میسنی، متمایز کرد.

 دوره کلاسیک (510-323 قبل از میلاد): این دوره تاریخی را می توان به دلیل ظهور تمدن های پیشرفته در یونان، از جمله تمدن آتن، متمایز کرد.

یونان باستان نقش مهمی در توسعه تمدن غرب ایفا کرد. این کشور موطن بسیاری از فیلسوفان، نویسندگان و هنرمندان برجسته جهان بود.

گریک کجاست؟

گریک به مردم یونان گفته می شود. این مردم از نژاد هند و اروپایی هستند و زبان آن‌ها یونانی است.

تاریخچه کشور یونان

سرزمین یونان دارای تاریخچه‌ای بسیار پربار و فرهنگی غنی است. تاریخ این کشور را می‌توان به دوره‌های برنز، کلاسیک، رومی‌ها، بیزانس، دوره عثمانی و جنگ استقلال تقسیم کرد. اولین نشانه‌های سکونت در یونان مربوط به عصر پارینه‌سنگی یعنی حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. حدود دو هزار سال قبل از میلاد در سرزمین یونان دو تمدن حجری و برنزی به وجود آمدند. تمدن‌های مینونی، میسنز و سیکلادی از دیگر تمدن‌های مهم تاریخ یونان هستند.

دوره کلاسیک که دوره‌ای شناخته شده در کل جهان است، تقریباً ۴ تا ۶ قرن قبل از میلاد به وجود آمد و اوج آن در قرن ۵ قبل از میلاد بود. در این سال‌ها پایه‌های تمدن غرب در یونان شکل گرفت و این کشور در زمینه‌‌های زیادی مانند فلسفه، موسیقی، تئاتر و دموکراسی پیشرفت‌های زیادی پیدا کرد. آتن و اسپارتا دو شهر مهم و قدرتمند این دوران یعنی یونان باستان بودند.

در حدود ۱۷۰ سال قبل از میلاد مسیح، رومی‌ها یونان را تصرف کردند و دوره رومی آغاز شد. فرهنگ یونان در این دوران لطمه زیادی دید و رومی‌ها حتی دین و زبان یونان را هم تغییر دادند. با ضعیف شدن امپراتوری رومی، این امپراتوری توسط قبایل وحشی اروپای شمالی اشغال شد، امپراتوری بیزانس به وجود آمد و تقریباً ۱۰۰۰ سال نیز دوام داشت. در این دوران دین رسمی یونانیان مسیحی بود و قوانین جدیدی در یونان شکل گرفت.

در سال ۱۴۵۳ ترکان عثمانی، قسطنطنیه و سایر نواحی یونان را فتح کردند. اتفاقات مهمی در این دوران در سرزمین یونان به وقوع پیوست و مردم یونان رنج و سختی زیادی را تحت حکومت عثمانی‌ها تحمل کردند و شورش‌های زیادی نیز انجام می‌‌گرفت. سرانجام در سال ۱۸۲۱ جنگ استقلال در یونان شروع شد و در سال ۱۸۲۹ کشور مستقل یونان به وجود آمد.

یونان باستان نقش مهمی در توسعه تمدن غرب ایفا کرد. این کشور موطن بسیاری از فیلسوفان، نویسندگان و هنرمندان برجسته جهان بود. از جمله مهم ترین فیلسوفان یونان باستان می توان به سقراط، افلاطون و ارسطو اشاره کرد. از جمله مهم ترین نویسندگان یونان باستان می توان به هومر، سوفوکل و ارسطو اشاره کرد. از جمله مهم ترین هنرمندان یونان باستان می توان به میکل آنژ و رافائل اشاره کرد. تاریخ یونان بسیار غنی و پر فراز و نشیب است. این کشور مهد تمدن غرب محسوب می شود و تأثیر زیادی بر فرهنگ و تمدن جهان داشته است.

پایتخت یونان

پایتخت یونان شهر آتن است که از نیمه دوم قرن بیستم دارای توسعه و رشد بی‌نظیری بوده و به‌سرعت گسترش یافته است. این شهر، شهری ۳۰۰۰ ساله بوده و نام آن از کلمه یونانی آتنا گرفته شده است. جمعیت آتن در سال ۲۰۲۱ تقریباً ۳’۱۵۳’۲۲۵ نفر است و می‌توان گفت حدود یک‌سوم جمعیت یونان در پایتخت و حومه آن ساکن هستند. آتن شهری مهم و تاریخی به شمار می‌رود که زادگاه بسیاری از فیلسوفان جهان از جمله سقراط، افلاطون و ارسطو بوده است. جالب است بدانید که اولین بازی‌های المپیک در این شهر برگزار شده. هرساله گردشگران زیادی به این شهر باستانی سفر می‌کنند. با توجه به این‌که آتن آب‌وهوای گرم مدیترانه‌ای دارد، بهترین ماه‌ها برای سفر به این شهر از نوامبر تا مارس است.

ثبت دیدگاه
نظرات کاربران